Mängib Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel ning solistina teeb kaasa Eda Peäske harfil.
Kontserdikavas on muusika, mida Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester mängivad rahvusvahelise levikuga Heino Elleri autoriplaadil „Neenia“ (ECM Records 2001). Öeldakse, et sellele plaadile on kogutud Elleri kauneimad teosed keelpilliorkestrile. Nüüd kõlavad need lood uuesti elavas ettekandes kuuel korral Eestimaa erinevates paikades, kontsert Kambjas on tuuri esimene.
See on ilus, kordumatu, meeldejääv ja üdini Eestile omase helikeelega muusika, mida Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester „Eesti eleegia“ kontsertidel esitavad. Kavas on teosed Elleri loometee erinevatest kümnenditest: „Eleegia“ (1931), „Lüüriline süit“ (1945), „Neenia“ (1928), „Sümfoniett“ (1965-1967) ja „Viis pala keelpilliorkestrile“ (1953), mille viimane osa on enim tuntud pealkirja all „Kodumaine viis“. Elleri teostel on enamasti programmilised pealkirjad. Ärge laske end sellest segada, vaid tulge kontserdile äratundmisootusega.
Miks on oluline Heino Ellerist rohkem kuulda? Sest lisaks pikale ja viljakale karjäärile oli ta õpetajaks Eesti erakordsetele heliloojatele Arvo Pärdile, Jaan Räätsale, Lepo Sumerale, Eduard Tubinale jt. Arvo Pärdi sõnul on Elleril heliloojana omadused, mis seavad ta ühte ritta Põhjamaade suurte klassikutega. „Võib öelda, et Heino Elleri „Kodumaine viis“ on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus „Finlandia“ Soome jaoks,“ on öelnud Arvo Pärt.
Kontserte korraldab Tallinna Filharmoonia, toetavad Tallinna linn, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital. Täname südamest Kambja vallavalitsust ja Kambja Martini kirikut abi eest kontserdi korraldamisel.
Piletid kontserdile „Heino Eller. Eesti eleegia“ on müügil Piletilevis ja kohtade olemasolul tund enne algust kohapeal. Saadaval on ka sooduspiletid kahekesi või viiekesi kontserdile tulijatele.. Kontserdile pääseb ka õdede ja hooldustöötajate toetuseks loodud PAI kaardiga, millele korraldaja lisab omalt poolt täiendava soodustuse -15%. PAI kaardiga pääsmeid on võimalik soetada enne kontserdi algust kohapealt, soovi korral saab pääsmeid broneerida kirjutades kassa@filharmoonia.ee
Esinejad:
Dirigent Tõnu Kaljuste – rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning Rootsi Raadio Koori audirigent. Ta on pälvinud stiilitundliku musitseerimise ja kõrge interpretatsioonitaseme poolest tähelepanu ja tunnustust nii Eestis kui ka rahvusvahelisel muusikaareenil. Kaljuste on mitmekordne Grammy nominent ja 2014. aastal pälvis ta Grammy auhinna Arvo Pärdi autoriplaadi „Adam’s Lament” eest. Kaljuste on teinud koostööd mitmete Põhja- ja Ida-Euroopa modernismi suurkujudega (Schnittke, Kurtág, Penderecki, Rautavaara) ning tõestanud end eesti heliloojate Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise ja Heino Elleri loomingu suurepärase asjatundja ja tutvustajana. Kaljustega seostuvad Eesti kultuurimaastikul olulised sündmused Nargenfestival, Kreegi päevad ja Pärdi päevad. Kaljuste teeb ka tihedat koostööd Läänemere festivaliga Stockholmis.
Tallinna Kammerorkester
Asutatud 1993. aastal, on Eesti üks esinduskollektiive ja Eesti ainus püsikooseisuline keelpilliorkester. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga nii Eestis kui maailmas. Esinetud on Aasias, Ameerikas ning kõigil Euroopa suurematel kontserdilavadel. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Orkester oli kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil “Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy. Tallinna Kammerorkester on mitmetel muusikaauhindade jagamisel esile tõstetud ja auhinnatud. Kõige viimati juhtus see käesoleva aasta alguses, kui orkester oli kolmekordselt nomineeritud Eesti Muusikaauhindadele 2021 – seekord võitis aasta klassikaalbumi plaadi ansambel, kus mängivad ka Tallinna Kammerorkestri interpreedid.
OSTA PILET