Politsei: noored tõuksijuhid sõidavad kihutades, kiivrita ja käed lahti

34
Pargiteele pargitud 3 e-tõukerattast.
Elektritõukeratturitel tuleb järgida liikluseeskirja,kanda kiivrit, sõita üksi, olla tähelepanelik, valida ohutu sõidukiirus. Foto: Marko Ojakivi

Ülenurmel läbi viidud kontrollaktsioon noorte elektritõukeratturite kontrollimisel näitas politseile, et olukord ei ole kiita, sest lapsed panevad elektritõukeratastel sõites ohtu nii end kui ka teisi. Kui laps vanema kehtestatud reeglitest midagi ei pea, on targem sõiduvahend mõneks ajaks seisma jätta.

Politsei võttis 11. oktoobril luubi alla kõik suuremad Ülenurme keskusest välja suunduvad kergliiklusteed, et näha kohalike noorte liikluskäitumist elektritõukeratastel liigeldes. Paraku midagi ülemäära rõõmustavat näha ei olnud. Kokku 12 last ei kasutanud kiivrit, paljud kihutasid, mitu sõitsid, käed lahti ja samal ajal telefoniekraani kerides, ka oldi rattal mitmekesi ja nõnda edasi.

Kontrollkäigul nägime lapsi, kes tõukerattaga pimesi üle sõidutee kihutasid, veendumata, et autojuht on neid üldse märganud. Võib-olla on neil praegu läinud õnneks, aga pikemas plaanis on vaid aja küsimus, millal sellest õnnest saab väga raske õnnetus. Sõiduteele liginedes tuleb hoog maha võtta ja veenduda, et autojuht on teid märganud.

Ka täheldas politsei, et samamoodi nagu sõiduteele kihutades, tuisati väga suurtel kiirustel ka jalakäijatest mööda. Jalakäija vahetus läheduses on igal tõuksijuhil kohustus sõita jalakäija kiirusel ja mööduda neist võimalikult kaugelt nii, et kumbki teineteise liikumist ei ohustaks. Seda, et neist reeglitest kuigi hästi kinni ei peeta, näitab statistika: sel hooajal on Ülenurme kandis juhtunud juba kuus elektritõukeratta osalusel õnnetust ning edastatud mitmeid teavitusi liiklusohtlikest olukordadest Ülenurmes ja Tõrvandis.

Iga lapsevanema kodune töö on enne sõiduvahendi kätte ulatamist lapselt ohutu liiklemise põhitõdesid nõuda. Kui näib, et laps vanema sõna ei kuula ja reeglitest kinni ei pea, on mõistlik tõukeratas mõneks ajaks seisma jätta ja kondimootorit kasutada.

Politsei sekkumine peaks olema ses jadas üks viimaseid viise last mõjutada. Aga kui juhtub, et ka politseiniku sõnast ei piisa, saab suulisest hoiatusest trahvisedel. Jätkame sarnaste kontrollidega ka edaspidi, sest eesmärk on üksainus ja selle üle pole meil kellelgi midagi vaielda – laste tõuksidega liiklemine peab muutuma ohutumaks nii, et igaüks neist õhtuks tervelt tagasi oma koduste juurde jõuaks.

Argo Lääts
piirkonnapolitseinik

Kino maale
EelmineKonverents „Toitumisteadlik kool“ tõi Tõrvandisse koolitoiduhuvilised
JärgminePoldrijärve matkaraja kasutusvõimalused on laienenud