Hea Kambja valla elanik, palun esita 60+ kandidaate kõigi seitsme kandi (Räni, Külitse, Ülenurme, Reola, Vana-Kuuste, Kambja, Pangodi) esindajate saamiseks esinduskogusse koos kandidaadi eelneva nõusolekuga, kontaktandmete ning aleviku või küla nimega, kus elatakse kuni 30.11.2024 e-posti aadressile press@kambja.ee. Kõik edastatavad andmed talletatakse asjaosaliste poolt korrektselt ning hoitakse hoolikalt vastavalt isikuandmete kaitse seadusele. Igaüks võib esitada kandidaate.
Valime valla vanemaealiste esinduskogu ning hakkame asjaga pihta!
Sotsiaalministeeriumi projekti NOVA toel on Kambja vald loomas vanemaealiste kogu, et viia ellu vahetu suhtluskanal elu teises pooles tegutsevatele inimestele üle kogu valla. Läbi esinduskogu saavad vanemaealised tuua neile olulised teemad vallavalitsuse ja volikogu aruteludesse ning hoida lahendusteni jõudmine järjekindlalt fookuses.
Vanemaealiste kogu moodustamisest
Vanemaealiste kogu moodustati Kambja Vallavalitsuse korraldusega oktoobris 2024. Edasiseks sammuks on tarvis leida valla igast kandist (Räni, Külitse, Ülenurme, Reola, Vana-Kuuste, Kambja, Pangodi) tegusad esindajad/kandidaadid, kes soovivad oma südameasjaks võtta vanemaealiste elukvaliteedi küsimused. Kandidaatide hulgast tuleb valida igale kandile kaks esindajat. Valitud kandidaatide nimekiri kinnitatakse vallavalitsuse poolt ning seejärel toimub kogu esimene koosolek ja edaspidiste sihtide seadmine.
Mis on Kambja vanemaealiste kogu eesmärk?
Esinduskogu tegeleb kestvalt 60+ vanuses elanike jaoks oluliste probleemide ja teemadega. See on ametlik esinduskogu, mis võimaldab vanemaealistel oma huvide eest paremini seista. Kogu aitab kujundada vallas tervemana vananemiseks loodavat elukeskkonda, pidades oluliseks põlvkondadeülest solidaarsust, suhtlemist ja koostööd. Olles konstruktiivseks ja tunnustatud partneriks vallavalitsusele ning volikogule, rakendab vanemaealiste kogu oma töös ka teistes kohalikes omavalitsustes kasutatavaid vanusesõbraliku Eesti põhimõtteid.
Millega vanemaealiste kogu tegelema hakkab?
Teemad, mis esinduskogu jaoks on olulised, leitakse kohtumiste käigus. Sisendit saadakse nii vallas kui ka ühiskonnas laiemalt üleval olevatest murekohtadest ja probleemidest. Näiteks üks ülesanne võiks olla vastuse leidmine küsimusele, kuidas leida praegustes kriisides enesekindlust, et saavutada rahulolu põlvkondadeüleselt igapäevaeluga toimetuleku jaoks.
Miks on sellist kogu ja võrgustikku üleüldse vaja?
Kõigepealt selleks, et parandada Kambja vallas vanemaealiste elukvaliteeti ja tekitada väärikuse tunnet. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) määratleb tervena vananemist tegevustena, mille tulemusel suureneb tõenäosus olla terve, aga ka rahulolev ja õnnelik. Tervena vananemine tähendab funktsionaalsete võimekuste arendamist ja säilitamist läbi elu, et teha seda, mida inimene väärtuslikuks peab. Tuleb panustada järgmisesse: õppimise võimekusse, et suuta asjadel vahet teha; võimekusse luua ja säilitada suhteid; ühiskonda ja kogukonda; oma põhivajaduste rahuldamisse, et säilitada soovitud elukvaliteet (WHO, 2015). Selline lähenemine on erinev 20. sajandil levinust, mil eakamaid inimesi nähti ühtse rühmana, kes kohanduvad noorematega, ja kui see osutub võimatuks, siis need eakad taanduvad (haihtuvad) aktiivsest elust.
Tervena vananemiseks ei piisa inimese enda tahtest ja tegevustest, vaja on ka toetavat ja võimestavat igapäevast elukeskkonda. Sellist keskkonda võime nimetada vanuse- ehk easõbralikuks. Vanusesõbralikul keskkonnal on kaks taset. Esimene tase aitab ennetada ja lahendada probleeme. Teine tase pakub tuge, et igaühel oleks kogu elu jooksul võimalik arendada oma potentsiaali. Vanusesõbralik keskkond loob meile võimaluse olla kogu elukaare vältel parim versioon iseendast.
Tõnu Mõistus
projekti NOVA nõustaja
Teate edastas: Marko Ojakivi, Kambja Vallavalitsuse kommunikatsioonijuht, 515 6142, marko.ojakivi@kambja.ee