Eelmisel nädalal kohtus sihtasutuse Tartu 2024 meeskond Euroopa kultuuripealinnade ekspertkomisjoniga, et anda ülevaade Tartus ja Lõuna-Eestis alanud ettevalmistuste hetkeseisust. Rahvusvaheline komisjon tutvus Tartu 2024 tegevuste, toimunud sündmuste ja plaanidega järgnevateks aastateks. Enne 2024. aastat toimub veel kaks samalaadset kohtumist ning nende eduka läbimise korral määratakse kultuuripealinnale 1,5 miljoni euro suurune Melina Mercouri preemia.
Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 tegevusi ja plaane tutvustasid SA Tartu 2024 nõukogu esimees, Tartu linnapea Urmas Klaas, SA Tartu 2024 juht Priit Mikk, programmikoordinaator Erni Kask, regionaalne koordinaator Annela Laaneots, teabejuht Kalle Paas, finantsjuht Toomas Peterson ja programmiliini juht Triin Pikk.
“Iga Euroopa kultuuripealinna südames on kultuuriprogramm, selle vastu tunti palju huvi,” sõnas kohtumise järel Erni Kask. “Nii nagu Eestis, on COVID-19 suur probleem kultuurielule terves Euroopas – palju küsitigi selle kohta, et kuidas on koroonakriis mõjutanud meie ettevalmistusi ning muutnud siinseid plaane. Hea meel oli kinnitada, et ettevalmistused on ajakavas, ehkki nii nagu kõik, oleme kohanema pidanud meiegi.”
Tartu 2024 juht Priit Mikk ütles, et sihtasutuse käesoleva aasta eesmärk on laiapõhjaliste ettevalmistuste käivitamine koostöös riigi ja omavalitsustega. ”Loodud on toimekas organisatsioon, mille ülesandeks on juhtida Euroopa kultuuripealinna elluviimist,” kinnitas ta.
“Me oleme alustanud Tartu 2024 kultuuriprogrammi plaanipärast kokkupanemist ja koolitustegevusi,” loetles Mikk seni tehtut. “Lõuna-Eesti omavalitsustes ja maakondades toimunud arutelude tulemusel on valminud koostööleping, mille on kuu ajaga heaks kiitnud juba 13 valla või linna volikogud. See kõik on muidugi alles algus ja suurem osa ühisest tööst seisab ees. Iga aastaga jõuame rohkemate inimesteni, kes saavad Tartu 2024st osa kas korraldajatena, publikuna või muus rollis.”
Tartu 2024 meeskond kohtus kultuuripealinnade ekspertkomisjoniga videosilla vahendusel Eesti Rahva Muuseumis. Kultuuripealinnu seiravasse ja nõustavasse komisjoni kuuluvad kultuurijuhid, -uurijad ja -loojad Austriast, Bulgaariast, Eestist, Hispaaniast, Hollandist, Poolast, Portugalist, Prantsusmaalt, Rumeeniast ja Saksamaalt. Eesti riigi valitud esindajad komisjonis on sihtasutust Tallinn 2011 juhtinud Mikko Fritze ja Arvo Pärdi Keskuse tegevjuht Anu Kivilo.
Komisjon koostab ka raporti, milles annavad ülevaate kohtumisest ja täiendavaid soovitusi ettevalmistusteks aastatel 2021-2022. Raport avaldatakse Euroopa Komisjoni kodulehel. Järgmine kohtumine toimub 2022. aasta kevadel ning seejärel 2023. aasta sügisel. Tartu koos Lõuna-Eestiga kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit 2024. aastal.