Sel kevadel võtsime järjekordselt osa projektist „Tere, kevad!”, mis toimub interneti vahendusel juba aastaid.
Selle ettevõtmise eesmärgiks on õpetada lapsi loodust vaatlema ja kasutama arvutit oma teadmiste täiendamiseks ning võistluskaaslastega suhtlemiseks. Meilt olid osalemas neljas ja viies klass. Nii selle kui eelmiste aastate tegemistest võib lugeda aadressil www.tere.kevad.edu.ee
Tutvustuskirjade kirjutamine algas juba siis, kui õues veel kevademärke näha polnud. Samuti võis ka joonistada, luuletada ja pildistada. Kõik rühmad said ise viktoriiniküsimusi koostada. Kõigi pakutute hulgast valiti parimad välja, mis seejärel kõigile esitati. Oma küsimuse eest sai punktid ilma vastamata kätte.
Tihedam tegevus läks lahti siis, kui päike hakkas kõrgemalt käima. Kui mõni grupi liikmetest nägi vaadeldavat taime õitsemas või kuulis lindu laulmas, siis saatsime andmed ära. Saime ka arvutiekraanilt vaadata kogu Eestis õpilaste tehtud vaatluste tulemusi.
Viktoriiniküsimustele vastuste otsimine nõudis päris suurt vaeva. Mõned küsimused ka lugejatele nuputamiseks.
Kas oskad vastata?
*Mis on ökoloogiline jalajälg? Kui suur on maakera elanikule vajalik ökoloogiline jalajälg ja kui suur on Eesti elaniku ökoloogiline jalajälg?
*Kevade lähenemisega tekivad räästasse jääpurikad. Kirjeldage võimalikult täpselt, millistel ilmastikutingimustel on võimalik jääpurikate teke?
*Mis ajaks peab sarapuu tolmlemine olema lõppenud? Miks?
*Kirjeldage võimalikult täpselt, kuidas on seotud põlevkivi ja meie kodudes põlev elektripirn? Ehk palun kirjeldage sündmuste ahelat, mis algab maapõues asuva põlevkiviga ja lõpeb kodus põleva elektripirniga.
Lõpetuseks saadeti kõigile osalejatele tore kleeps ja diplom.
Õpilaste muljeid tehtust
Mida ma õppisin?
Jüri: „Ma õppisin tundma loomi ja linde. Ma kuulsin metsas kägu kukkumas. Siis ma nägin veel laupäeval traadil pääsukesi. Me käisime kooli tiigi ääres konnakulleseid vaatamas.
Me käisime veel õues kevadet pildistamas. Pärastpoole läksime parki lilli korjama ja hiljem panime need lilled vaasi, et teised saaksid ka neid vaadata. Kõigil taimedel olid sildid juures.“
Alari: „Ma olen käinud klassiga väljas lilli vaatamas ja pildistanud ja juba kuulen isegi linnulaule ja olen luike näinud. Ma tahaks ujuda, aga ei saa, sest et vesi on külm ja kui külma vette ujuma minna, siis võib kiiresti haigeks jääda. Olen näinud ka meie kooli tiigi juures parte, neid näeb seal kogu aeg.“
Kadi: „Sellel kevadel sain teada, et meeskonnatöö on parim – saab paljude asjadega kiiresti hakkama. Tegime koolis lillenäituse, kus oli palju taimi: lepiklilli, toominga- ja kirsioksi, võsa- ning kollaseid ülaseid ja palju muud. Veel joonistasime pilte ja kirjutasime haikusid.
Tänan Tere, kevad! Korraldajaid toreda aja eest.“
Keili: „Ma õppisin palju – näiteks: mis taimed kasvavad kevadel ja mis linnud tulevad kevadel tagasi. 17. mail nägin ma kaht suitsupääsukest traadil istumas. Nägin kooli tiigis palju konnakulleseid. Käisime kooli ümbruses pilte tegemas. Pidime joonistama kevadekuulutajate pilte, mulle meeldib joonistada. Mina joonistasin kaks kurge – üks oli valge toonekurg ja teine oli sookurg.“
Anneliis: „Ma nägin igasuguseid lilli ja taimi. Esiteks ma nägin kullerkuppu, sinilille, näsiniint, surnud kalu ja igasuguseid asju. Nägin veel ka linde: suitsupääsukesi ja kuldnokka. Klassiga tegime me pilte ja joonistasime. Tegime veel lillenäituse ja ma sain isegi rohkem lilli teada. Lepiklill, kobarhüatsint, iminõges, kirikakar, metstulikas, kollakas ja igasuguseid lilli veel. Minule see näitus meeldis ja ma arvan, et teistele ka. Võililli oli meil ka näitusel.“
Marge: „Ma õppisin üpriski palju, nägin kooli tiigis palju konni ja kulleseid. Ma nägin 4.mail räästapääsukest. Kuulsin ka kägu kukkumas. Me käisime ka lilledest ja taimedest pilte tegemas. Mina joonistasin ühe kuldnoka ja sinilille. Siis me tegime lilledest ja taimedest koolis näituse, see oli üks päev enne emadepäeva.“
Veeda: „Õppisin tundma taimi, mida ma varem ei teadnud. Sain ka nende taimede nimesid teada, mida ma väga tahtsin teada. Samuti sain teada – kes kasvab aias, kes umbrohu sees. Õppisin loodust jälgima.“
Meie kevadluuletused
Kevade ootus
Meiegi lootus ilus
Tüütu talv läbi
Keili
Hommiku tulles
pääsukesed traadile –
sidin-sädin-tsirr
Jüri
Vesi suliseb.
Lilled kõik tärkavad ju.
Vett on igal pool.
Kadi
Kevadel
Vulisevad ojad
Tilguvad katused
Marge
Lehekülje koostas Anne Palumets