Terviseameti viimased veeproovid osutusid puhtaks

7022
Ülenurme, Tõrvandi, Soinaste, Reola, Uhti piirkonna vee-ettevõtja on AS Tartu Veevärk. Foto: Marko Ojakivi

Uuendatud 12.05.2025 kell 16.10

Möödunud nädalal võttis Terviseamet joogivee proovid Ülenurme, Tõrvandi, Soinaste ja Uhti piirkonnast, mis osutusid puhtaks. Igaks juhuks võeti joogivee proovid ka Räni piirkonnast ja Tartu Variku ning Ropka linnaosast, kuid ka seal võimalikke haigustekitajaid ei tuvastatud. 12. mai 2025 hommikul võeti joogiveest analüüsimiseks uued proovid, mille tulemused selguvad 15. maiks.

Kuigi haigestumiste teises laines ilmnesid Tõrvandi, Soinaste ja Ülemiste piirkonna elanikel sümptomid eelkõige 1. mai ja 3. mai vahel, on haigestumisi esinenud ka pärast 4. maid. Epidemioloogilise uuringu käigus on Terviseamet suhelnud 36 inimesega ning e-posti teel on teavituse saatnud veel 80 haigestunut. Alates 8. maist on haigestumisest teavitanud 2–3 inimest päevas. Viimaste haigestumiste puhul on Terviseameti ekspertide hinnangul tegemist pigem sekundaarsete nakatumistega, kus haigus liigub varem haigestunud pereliikmete kaudu edasi või on nakkus saadud mõnest suletud kollektiivist või lasteaiast-koolist.

Haigestunutelt võetud kliinilistest proovidest on tuvastatud erinevaid haigustekitajaid, näiteks noroviirust, rotaviirust, sapoviirust ning kampülobakterit. Selline kirju pilt võib olla iseloomulik just joogivee fekaalse saastumise korral, aga tänaseni ei ole õnnestunud välja selgitada, et selline vahejuhtum oleks aset leidnud. Tarbijate kraaniveest tuvastatud üksikud E.coli, coli-laadsete ja enterokokkide leiud vaid viitavad sellele, et joogivette võis teadmata ajal midagi sattuda.

Ettevaatusabinõuna jääb siiski kehtima soovitus joogivett enne tarvitamist keeta. Terviseamet jätkab epidemioloogilise uuringuga ning aktiivse olukorra seirega.

Piirkondadest võetud Terviseameti joogiveeproovid leiab siit.

Pane tähele

Haigestumise vältimiseks tuleb joogiks tarvitada keedetud või pudelivett, pesta käsi puhta vee ja seebiga, pesta köögivilju ja puuvilju keedetud veega, puhastada saastunud pindu, haigete eest hoolitsedes jälgida hügieenireegleid ning haigena jääda koju.

Lisainfo: Terviseamet

09.05.2025

Tartu Veevärk jätkab joogivee kloorimist, et tagada joogivee ohutus

Tartu Veevärk jätkab nädalavahetusel Ülenurme, Tõrvandi, Soinaste, Reola ja Uhti joogivee kloorimist, et tagada joogivee ohutus.

Piirkonna võrguvee kvaliteeti seiratakse kõrgendatud tähelepanuga nii Tartu Veevärgi kui ka Terviseameti poolt.

Kraanist voolutatud vee eest Tartu Veevärk tasu ei võta.

Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonnas suurenes eelmisel nädalal taas haigestumine kõhuprobleemidesse. Tartu Veevärk alustas 9. mail 2025 Terviseameti soovitusel Ülenurme ja Tõrvandi joogivee kloorimisega, et välistada haiguste levimise võimalus joogivee kaudu.

Piirkonna vee-ettevõtja on mitme nädala jooksul pidevalt kontrollinud Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna joogivee kvaliteeti ning teinud jooksvalt täiendavaid veeproove. Tartu Veevärk toob välja, et seni ei ole võimalik välja tuua kindlaid seoseid haigestumiste ja veekvaliteedi vahel. Sellest hoolimata jätkab veevärk oma süsteemide kontrollimist ning võimalike ohukohtade otsimist, et kaitsta oma klientide tervist ning heaolu.

Joogivee ohutuse tagamiseks alustas Tartu Veevärk 9. mail torustiku läbipesu ka klooriveega. Kloori jäägid jõuavad ka majapidamistesse, kuid neid ei ole ohtlikus koguses. Kloorimise järel muutub Tartu vee maitse ajutiselt sarnasemaks pinnavett joogiks kasutava veevärgi veele. Terviseamet ja Tartu Veevärk soovitavad lähipäevadel kraanivett voolutada, et vabaneda torustikku sattunud jääkidest. Samuti kehtib ettevaatusabinõu joogivett enne tarbimist keeta.

Vee kvaliteedi jooksvat kontrollimist jätkatakse sel nädalal nii Kambja vallas kui ka Tartu linnas. Jälgida palutakse Terviseameti käitumisjuhiseid.

Piirkondadest võetud Terviseameti joogiveeproovid leiab siit.

Haigestumise vältimiseks tuleb joogiks tarvitada keedetud või pudelivett, pesta käsi puhta vee ja seebiga, pesta köögivilju ja puuvilju keedetud veega, puhastada saastunud pindu, haigete eest hoolitsedes jälgida hügieenireegleid ning haigena jääda koju.

Lisainfo: AS Tartu Veevärk

08.05.2025

Terviseamet: Haigusjuhtude arv on tänaseks langenud

Terviseameti epidemioloogiline uuring on tänaseks läbi viidud 264 haigega, kuid ameti poole on täiendavalt pöördunud veel ligi 500 inimest, kellel on erinevaid kaebusi. Haigestumised toimusid kahes laines – 19. aprillist 23. aprillini ning 30. aprillist 4. maini 2025.

Ettevaatusabinõuna jääb veel kehtima Terviseameti praegune soovitus Ülenurme, Tõrvandi, Soinaste, Reola, Uhti piirkonna ühisveevärgi joogivett enne tarvitamist keeta. Seega ei pea kraanivee kasutamist vältima ning duši all käimine ohtu ei kujuta.

Terviseameti märgib, et uute pöördumiste arv on tänaseks langenud. Viimastel päevadel on ameti andmetel uusi haigestumisi lisandunud peamiselt perekondlikult ning pärast seda, kui lapsed käisid koolis või lasteaias, kus võidi teiste nakatunutega kokku puutuda. Siiski on Terviseameti andmetel tegemist üksikute haigusjuhtudega.

Kokku on Terviseamet võtnud veeproove 17 erinevalt objektilt. 8. mail võeti veeproovi veel 8 objektilt, mille kinnitatud tulemused avaldatakse 12. mail. Kokku on amet võtnud 33 proovi.

Tartu Veevärk jätkab ettevaatusabinõuna joogivee desinfitseerimist ning koostöös soovitakse jõuda olukorrani, kus kõik veeproovid on puhtad, nende hulgas ka tarbijate juures kraanist võetud proovid.

Haigestumise vältimiseks tuleb joogiks tarvitada keedetud või pudelivett, pesta käsi puhta vee ja seebiga, pesta köögivilju ja puuvilju keedetud veega, puhastada saastunud pindu, haigete eest hoolitsedes jälgida hügieenireegleid ning haigena jääda koju.

Lisainfo: Terviseamet

07.05.2025

Terviseamet: Joogivee kvaliteet pole veel stabiliseerunud

Üksikutest tarbijate juurest võetud joogivee proovidest on Terviseamet tuvastatud vähesel määral baktereid, ei saa amet vee kvaliteedi stabiliseerumist veel kinnitada.

Terviseamet loeb vee kvaliteedi stabiilseks, kui on tulnud kolm järjestikust proovi, kus kõik kontrollitavad näitajad on 0.

Terviseamet rõhutab, et Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna joogivee kasutamine on lubatud, kuid seda tuleks enne joogiks tarvitamist või söögivalmistamist keeta. Tegemist on ettevaatusabinõuga, mis vähendab võimalust, et üksikud haigustekitajad võiksid tarbijateni jõuda. Samal ajal jätkab Tartu Veevärk ka piirkonna vee desinfitseerimist.

7. mai 2025 pärastlõunal kohtusid Terviseameti, Tartu Linnavalitsuse, Kambja Vallavalitsuse ja Tartu Veevärgi esindajad, et vahetada infot ja saada ülevaade olukorrast. Terviseamet selgitas, et on uurimise käigus püüdnud välistada erinevaid teooriaid, et jõuda haigestumiste allikani. Ühtegi soovitust pole antud kergekäeliselt ning tehakse kõik selleks, et olukorrale võimalikult kiiresti lahendus leida.

Nakkushaiguste epidemioloogia osakonna teenuse juht Juta Varjas ütles, et sarnaste haiguspuhangute juures kahtlustatakse joogivee kaudu nakatumist tavaliselt kõige viimasena. Enamasti on tegemist hoopis ühiste ürituste, toidutekkeliste või muude lähikontaktide tõttu tekkinud nakatumistega. Kuivõrd aga Tartumaa juhtumi juures oli nakatuid palju, nad olid ühes piirkonnas koos, esinevad kõrvalekalded joogivees, siis on jäänud peamiseks kahtlusaluseks joogivesi.

„Samal ajal on leide avastatud erinevate lõpptarbijate juures, mis teevad puhangu põhjuste selgitamise keerulisemaks, sest võimalikku sündmust, kus võis midagi joogivette sattuda, on sellisel viisil raske tuvastada, sest trassivees ei ole praegusel juhul „jälgede rada“, mis selleni viiks või ei ole neid enam võimalik tuvastada, sest algsest sündmusest on möödunud mitu päeva,“ rääkis Varjas.

Terviseamet jätkab endiselt epidemioloogist uuringut ning tänab kõiki, kes on saatnud oma tähelepanekuid ning kes on aidanud kaasa haigestumise põhjuste väljaselgitamisele. Täiendavalt pole vaja endast teada anda, kui just pole tegemist täiesti uue haigusjuhtumiga.

Proovide tulemused ilmuvad siia. Uuritavate näitajate norm on 0, ehk kõrvalekallet kinnitavad ka väga madalad näitajad.

Haigestumise vältimiseks tuleb joogiks tarvitada keedetud või pudelivett, pesta käsi puhta vee ja seebiga, pesta köögivilju ja puuvilju keedetud veega, puhastada saastunud pindu (eelkõige tualettruumid, ukselingid jt pinnad), haigete eest hoolitsedes jälgida hügieenireegleid ning haigena jääda koju.

Lisainfo: Terviseamet

06.05.2025

Terviseamet: Joogivees tuvastati vähesel määral baktereid ja soole enterokokke

Möödunud nädalavahetusel võttis Terviseamet Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonnast proovid viiest punktist, kus neljas tuvastati vähesel määral E.coli ja kolilaadseid baktereid ning kahes kohas ka soole enterokokke.

Kõrvalekaldeid normidest esines ühe kortermaja, eramaja ja haridusasutuse proovides. Saadud joogivee uurimise tulemused näitavad, et joogivesi ei ole stabiilse kvaliteediga, indikaatornäitajate esinemine joogivees viitab võimalikule fekaalsele reostusele.

Epidemioloogiline uuring algas 22. aprillil, kui laekusid esimesed teated haigestumiste kohta ning Terviseamet on tänaseks suhelnud 151 haigega. Teise haigestumiste laine algusest ehk alates 1. maist on amet suhelnud 77 haigestunuga. Hetkel täheldatakse haigestumise vähenemist.

Sümptomid on jätkuvalt samad – oksendamine, kõhulahtisus, iiveldus ja palavik. Terviseamet on viimases laines tuvastanud ka korduvalt haigestumisi ning sümptomid püsivad kauem kui esimese laine ajal. Täiendavat koormust haiglatele antud puhanguga ameti andmetel ei ole kaasnenud, kuid lühiajaliselt tõusis kiirabikutsete arv piirkonda.

Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna teenuse juht Juta Varjas ütles, et proovidega tuvastatud leiud ja nende hulk võivad viidata joogivee fekaalsele saastumisele, kuid seni pole õnnestunud tuvastada selle allikat. „Terviseamet jätkab regulaarsete joogivee proovide võtmist, sama teeb ka Tartu Veevärk. Seni kehtib joogivee keetmise soovitus, kui kolmed järjestikused proovid on olnud puhtad,“ selgitas Varjas. Eile viis Tartu Veevärk ettevaatusabinõuna läbi piirkonna torustike desinfitseerimist ning nende tegevustega järgnevatel päevadel jätkatakse. Desinfitseerimise järel võib vesi lõhnata ja maitseda kloori järele.

Haigestumise vältimiseks tuleb joogiks tarvitada keedetud või pudelivett, pesta käsi puhta vee ja seebiga, pesta köögivilju ja puuvilju keedetud veega, puhastada saastunud pindu (eelkõige tualettruumid, ukselingid jt pinnad), haigete eest hoolitsedes jälgida hügieenireegleid ning haigena jääda koju.

Terviseamet on saanud mitmeid küsimusi Tõrvandi, Ülenurme ja Soinaste elanikelt, mis puudutavad kraanivee kasutamist.

Terviseameti soovitused lähtuvad ettevaatusest ning teadmisest, et kuigi ulatuslikku reostust ei ole tuvastatud, viitavad erinevatest kohtadest võetud veeanalüüsid, et majapidamiste torustikes leidub siiski baktereid, mis võivad olla potentsiaalselt ohtlikud.

Mida teha haigestumise vältimiseks?
Kuni joogivee proovid ei ole olnud täielikult puhtad, siis tuleb seda enne tarvitamist keeta. Võimaluse korral tuleb kasutada pudelivett. Kätepesule lisaks võib kasutada desovahendit. Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt. Haigete hooldamisel tuleb hügieenireegleid väga hoolsalt järgida.

Kas pärast esmast haigestumist on võimalik uuesti sarnaste sümptomitega haigust põdeda?
Nakkushaiguste puhul avalduvad sümptomid pärast inkubatsiooniperioodi, mis sõltub haigustekitajatest. Samuti võib esineda olukordi, mil inimene nakatub enam kui ühe haigustekitajaga, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega. See tähendab, et inimesel võivad esineda sarnased sümptomid korduvalt, mida põhjustavad erinevad haigustekitajad. Jätkuvalt on väga oluline kinni pidada hügieeni ja toiduohutuse reeglitest.

Kas kraanivett tohib kasutada nõude pesemiseks?
Nakatumise vältimiseks tasub ka nõude pesemisel kasutada keedetud vett. Nõudepesumasinaga nõusid pestes tuleb eelistada pika ja kuuma temperatuuriga programmi.

Kas kraanivett tohib kasutada hammaste pesuks?
Hammaste pesul tuleb kasutada pudelivett või eelnevalt läbikeedetud kraanivett.

Kas kraanivett tohib kasutada pesu pesemiseks?
Nakatumine toimub vee alla neelamisel. Pesu pesemisel on nakatumise oht väga madal. Ettevaatusabinõuna tasub pesu pärast pesemist ka üle triikida.

Kas kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks?
Haigestumist põhjustab saastunud vee alla neelamine, mistõttu on oluline vältida vee sattumist suhu. Kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks juhul, kui nahk on marrastusteta ja vigastusteta ning limaskestad on terved. Pikemat vannitamist hetkel siiski ei soovita.

Kas kraanivett tohib kasutada vigastatud naha pesemiseks?
Kui nahk on vigastatud, siis soovitame pesemisel kasutada keedetud vett. Ohtu kõhuprobleemide tekkeks pesemisel ei ole, kuid saastunud vee kasutamine vigastatud nahal võib nahaprobleeme süvendada.

Kas kraanivett tohib kasutada toidu valmistamisel?
Toidu valmistamisel tasub vältida kraanivee kasutamist. Ohutuse tagamiseks tuleb ka toiduvalmistamisel kasutada eelnevalt läbikeedetud vett.

Kuidas vabaneda bakteritest kuumaveeboileris?
Kui kasutate elektriboilerit, tuleb see kõige pealt veest tühjendada. Edasi tuleb boiler vastavalt juhendile puhastada ja uuesti veega täita. Kuni veekvaliteedi normaliseerumiseni soovitame soojavee temperatuuri reguleerida 70 kraadi peale Celsiuse järgi.

Lisainfo: Terviseamet

05.05.2025

Tartu Veevärk kloreerib Ülenurme ja Tõrvandi joogivett

Terviseameti soovitusest tulenevalt asub Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna vee-ettevõtja AS Tartu Veevärk 5. mail 2025 kloreerima piirkonna joogivett. Endiselt kehtib Terviseameti nõuanne joogivett keeta.

Tartu Veevärk on viimase kahe nädala jooksul täiendavalt seiranud Ülenurme ja Tõrvandisse minevat vett. Vee-ettevõtja viimaste analüüside tulemused selguvad lähiajal.

Tartu Veevärk on mitme nädala jooksul pidevalt kontrollinud Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna joogivee kvaliteeti ja teinud jooksvalt täiendavaid veeproove. Seni ei ole veeteenuse osutaja andmetel võimalik välja tuua kindlaid seoseid haigestumiste ja veekvaliteedi vahel. Sellest hoolimata jätkab vee-ettevõtja oma süsteemide kontrollimist ning võimalike ohukohtade otsimist, et kaitsta oma klientide tervist ja heaolu.

Joogivee ohutuse tagamiseks alustas Tartu Veevärk 5. mail torustiku läbipesu klooriveega. Kloori jäägid jõuavad ka majapidamistesse, kuid neid ei ole ohtlikus koguses. Kloreerimise järel muutub Tartu vee maitse ajutiselt sarnasemaks pinnavett joogiks kasutava veevärgi veele.

Terviseamet ja Tartu Veevärk soovitavad lähipäevadel kraanivett voolutada, et vabaneda torustikku sattunud jääkidest. Samuti kehtib ettevaatusabinõu joogivett enne tarbimist keeta.

Vee kvaliteedi jooksvat kontrollimist jätkatakse sel nädalal nii Kambja vallas kui Tartu linnas.

Palume jälgida Terviseameti antavaid käitumisjuhiseid.

Lisainfo: AS Tartu Veevärk

03.05.2025

Taastati soovitus keeta joogivett Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonnas

Terviseamet taastas soovituse Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonnas keeta joogivett kuni selguvad viimaste veeproovide analüüsid.

2. ja 3. mail on Terviseameti andmetel sagenenud haigestumised Ülenurme, Soinaste ja Tõrvandi piirkonnas. Haigestunud kaebavad kõhuvalu, palaviku, oksendamise ja nõrkuse üle. Sümptomid on sarnased nädal varem piirkonda tabanud haigestumistega.

Terviseamet annab teada, et ühisveevärgi trassist võetud proovid olnud mikrobioloogilisest saastest puhtad. Küll on viidanud ametiga suhelnud inimesed, et haigestusid taas pärast joogivee tarvitamist, mistõttu soovitatakse olla ettevaatlik ning haigestumiste edasikandumise vältimiseks jääda haigena koju ning pidada kinni hügieenireeglitest.

Terviseamet on viimas läbi epidemioloogilist uuringut, et selgitada uute nakatumiste põhjuseid.

Lisainfo: Terviseamet

28.04.2025

Terviseameti poolt võetud proovid hoonetes asuvatest kraanidest osutusid puhtaks

Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna veevärgist võetud proovid on Terviseameti andmetel puhtad ning ka viimased võetud proovid hoonetes asuvatest kraanidest on korras.

Terviseamet andis teada, et ekspertide poolt läbi viidud epidemioloogilisele uuringule tuginedes on ainsaks haigestumiste ühendajaks joogivee tarvitamine. Mõned elanikud tõid eraldiseisvalt välja, et ülemöödunud nädalal oli vesi kohati hägune, lõhnas ning ühel juhul muutus pesumasinas olnud pesu pruuniks. Amet märgib, et eeltoodust lähtuvalt ei saa jätkuvalt välistada, et haigestumiste põhjus võis olla joogivees. Ulatuslikule reostusele aga viiteid ei ole.

Haigestunutelt võetud proovidest on haigustekitajana tuvastatud noroviirus, mis võib levida erinevatel viisidel, sealhulgas vee kaudu. Viiruste olemasolu vees on aga väga keeruline tuvastada. Ulatuslike fekaalsete reostuste puhul on vees väga suur hulk erinevaid haigustekitajaid, kuid antud juhul on sealt leitud vaid üksikuid E.coli ja kolilaadseid baktereid ning sedagi majasisestest torustikest, mitte ühisveevärgi trassist.

Terviseamet jätkab olukorra seiramist ja püüab välja selgitada, millest haigestumine alguse sai, kuid on võimalik, et seda ei õnnestugi lõplikult tuvastada. Amet tänab Tartu Veevärki aktiivse koostöö ja abi eest olukorra lahendamisel.

Lisainfo: Terviseamet

28.04.2025

AS Tartu Veevärk jätkab piirkonna vee kvaliteedi kõrgendatud seiret

AS Tartu Veevärk annab teada, tulenevalt Terviseameti soovitusest veevõrku desinfitseerida kavatseb vee-ettevõtja esmaspäeval, 28. aprillil 2025 Ülenurme veevõrgu vette lisada kloori, et võrku täiendavalt desinfitseerida. See jõuab vett kasutava tarbijani 28. ja 29. aprillil.

Kloori lisamisel vette tekib iseloomulik lõhn, mis on omane pinnavett kasutavatele veevärkidele.

Ülenurme kui ka Tõrvandi piirkonna vee-ettevõtja on teinud täiendava riskihinnangu ja kontrollinud erinevaid versioone ja vihjeid, mis oleks võinud tekitada lühiajalise lokaalse reostuse, kuid veevärgi info kohaselt pole seni ükski tõeseks osutunud, ei ole olnud elektrikatkestust, veeavariid, ehitustöid jm tegureid.

Ettevõte märgib, et varem tavaseire korras ja möödunud nädalal Ülenurme ja Tõrvandi ühisveevärgi erinevatest kohtades võetud veeproovid on puhtad ja ühisveevärgis reostuse jälgi ei ole.

Suurem osa Ülenurme joogiveest tuleb Tartu linna veehaardest, millest saab joogivett kolmandik Tartu tarbijatest ning mille vesi vastavalt kontrollproovidele oli puhas.

Paralleelselt on tipukoormuste katmiseks ja kriisiolukordadeks valmis kohalik veepuhastusjaam. Vee-ettevõtja on andnud teada, et ka selle jaama eelmise nädala vee proovid on puhtad. Selle jaama väljundist ning seda jaama varustava puurkaevu vee proovid olid korras.

Veeteenuse osutaja poolt võetud kahel sisetarbija lõppkraanist möödunud nädalal võetud proovis esines 1+1 bakter, kuid kordusproovid ühisveevärgist võetud veest olid puhtad. Samas, vahetult haigestunud isiku tarbija kraanist võetud proov oli puhas.

Lisainfo: AS Tartu Veevärk

Terviseamet: Enterohemorraagiline E.coli

25.04.2025

Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna joogivee analüüsid jätkuvad

Terviseamet jätkab Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonna joogivee laborianalüüse. Mõned avastatud leiud ei viita ulatuslikumale joogivee saastumisele, kuid üksikud avastatud E.coli ja kolilaadsed bakterid viitavad ameti info kohaselt, et midagi võis siiski joogivette sattuda. Piirkonna veeteenuse osutaja AS Tartu Veevärk võetud analüüside kohaselt vastab piirkonna vee kvaliteet normidele.

Inimeste nakatumiste täpne põhjus ja haigustekitaja on jätkuvalt väljaselgitamisel. Terviseamet jätkab koostöös kohaliku vee-ettevõtjaga uuringuid, et välja selgitada, mis võis möödunud nädalavahetusel joogivee kvaliteeti mõjutada.

Ülenurme, Tõrvandi ja Soinaste piirkonnas on 21. aprillist 2025 ühendust saadud üle 50 inimesega, kes kaebasid Terviseametile erinevate vaevuste üle, mida nad ise seostasid joogivee tarvitamisega. Vanuseliselt on haigestunute hulgas nii lapsi kui täiskasvanuid. Haiguse äge faas on enamasti möödunud paari päevaga. Valdavalt on haiged kaevanud oksendamist (78%), kõhulahtisust (65%), palavikku (39%), nõrkust (27%), kõhuvalu (24%) ja iiveldust (18%).

Haigestumise põhjuste kohta on Terviseametile esitatud erinevaid hüpoteese. Küll aga võttis amet proove piirkonna joogiveest. 25. aprilli pärastlõunal saabusid ametisse esimesed vastused ning proovidest tuvastati üksikuid E.coli ja kolilaadseid leide.

Lisainfo: Terviseamet

22.04.2025

Piirkonna vee-ettevõtja: Ülenurme ja Tõrvandi piirkonna joogivesi vastab normidele

AS Tartu Veevärk viis läbi 21. ja 22. aprillil 2025 Ülenurme ja Tõrvandi piirkonnas täiendava joogivee uuringu. Võetud analüüside kohaselt vastab piirkonna vee kvaliteet normidele. 

Veeteenuse osutaja toob välja, et Ülenurme ja Tõrvandi piirkonnad saavad põhilise joogivee Annelinna ning Sepa veehaaretest, mille seireanalüüsid on korras. Samuti on korras väikeste kohalike veetöötlusjaamade analüüsid. Vee-ettevõtja on märkinud, et piirkonnas torude ehitustöid ei teha, puudub ka info avariidest või muudest intsidentidest.

Ülenurme kui ka Tõrvandi piirkonna vee-ettevõtja Tartu Veevärk kontrollib regulaarselt vee kvaliteeti. Vee-ettevõtja annab tulemustest operatiivselt teada k.a kui proovid ei vasta nõuetele. 

Olukorda jälgitakse peale täiendavate analüüside tegemist. Proove võetakse lisaks veel veevõrgu eri osadest. Samuti võtab lisaproove Terviseamet.

VÕETUD VEEPROOVID

Esmaspäeval, 21. aprillil 2025 võetud veeproovid: Anne joogiveepuhasti (vee põhiallikas suurele osale Tartust, Ülenurme ja Tõrvandi põhivee allikas), Tõrvandi lasteaiad, Ülenurme Kurepalu tee 1 lasteaed – ei leitud kolilaadsed ega E.colisid.

Teisipäeval, 22. aprillil 2025 võetud veeproovid: Tähe tn survetõstepumpla (joogivesi Tõrvandisse ja Ülenurmele), Lennuakadeemia, Ülenurme veetöötlusjaam, Ülenurme lasteaed – ei leitud kolilaadsed ega E.colisid. Ülenurme Coop – ei leitud kolilaadseid, üks E.coli (proov võeti poe kraanist, mis ei ole Tartu Veevärgi jaotusvõrk; võetakse uus veeproov).

PS Norm kolilaadsed 0, E.coli 0. Inimese mobiiltelefonil on uuringute kohaselt kümneid tuhandeid kolooniad (CFU) baktereid.

Kolmapäeval, 23. aprillil 2025 võetud veeproovid:
22. aprilli 2025 Coopi proov, kus oli 1 E.coli, võeti uuesti – kolilaadsed, korras; E.coli, korras
Ülenurme VTJ kaev – kolilaadsed, korras; E.coli, korras
Ülenurme kool – kolilaadsed, korras, E.coli, korras
Villa 12–3 võeti korterist – 1 kolilaadne, 1 E.coli; 24. aprillil 2025 võetakse uus proov veesõlmest
Soinaste Coop – kolilaadsed, korras, E.coli, korras
Loopealse 18 – kolilaadsed, korras, E.coli, korras (proov võetud maja sisetorustiku otsast, kus kodanik just haigestus)

Lisainfo: AS Tartu Veevärk

Teate edastas: Marko Ojakivi, Kambja Vallavalitsuse kommunikatsioonijuht, 515 6142, marko.ojakivi@kambja.ee 

Kino maale
EelmineÜlenurme–Tõrvandi piirkonna joogiveest
JärgmineVallavalitsuse istungilt 07.05.2025