Ehitustegevuses tuleb arvestada nii piirinaabrite kui ka lumega

445
Piirdeaia püstitamisel tuleb pidada silmas mitmeid tingimusi. Foto: Marko Ojakivi

Ehitusseadustiku kohaselt teostab kohaliku omavalitsuse üksus riiklikku järelevalvet ehitise või ehitamise nõuetele vastavuse kontrollimise, teatiste ja lubade olemasolu ja ka kohaliku tee kasutamise ja kaitsmise nõuete järgimise kontrollimise üle. Vallavalitsuse maa- ja ehitusosakond kutsub üles enne ehitustööde alustamist veenduma, kas, kuhu ja kuidas ehitada tohib.

Aasta tagasi selgitasime vallalehes, et ehitusseadustiku kohaselt on ette nähtud, et ehitisealuse pinnaga 0–20 m2 ja maapinnast kuni 5 m kõrge elamu ja selle teenindamiseks vajaliku abihoone ehitamiseks ei ole vaja kohalikule omavalitsusele ehitisteatist või ehitusloa taotlust esitada – rahvakeeles on tegemist nn vabaehitustegevusega. See muidugi ei tähenda, et see on reeglitest vaba ehitamine – ehitan, kuhu ja kuidas tahan (nt tuleohutuskujasse või ehituskeelu- vms vööndisse), vaid seda, et ehitise püstitamiseks ei ole tarvis taotleda ehitusluba ega -teatist.

Kinnistu piirile ehitamisest lähemale kui 4 m

Maa- ja ehitusosakond täpsustab: oluline on jälgida, et kõik hooned, ka ehitisealuse pinnaga 0–20 m2 ja maapinnast kuni 5 m kõrged elamu teenindamiseks vajalikud abihooned, peavad asuma detailplaneeringuga või projekteerimistingimustega määratud hoonestusala sees. Üldjuhul peab selline hoonestusala kaugus kinnistu piirist jääma minimaalselt 4 m, mis tuleneb päästeameti nõuetest, et hoonetevaheline kuja tuld kartvatel (tähis TP3) hoonetel ei tohi olla alla 8 m (nii ongi kinnistu piiri võrdselt 4 m ühele ja teisele). Eraldi menetluste käigus on lubatud ehitada ka kinnistu piirile lähemale kui 4 m, kuid selle tingimusega peab nõustuma ka piirinaaber, sest see on kitsendus temale. Samuti tuleb lähtuda määrusest „Ehitisele esitatavad tuleohutusnõuded ja nõuded tuletõrje veevarustusele“, mis kohustab tule leviku takistamiseks hoidma erinevatel kinnistutel asuvate hoonete vahelise kuja ehk vahekauguse vähemalt 8 m. Hoonetevaheline kuja võib olla vähem kui 8 m vaid juhul, kui tule levikut piiratakse Päästeameti poolt heaks kiidetud ehituslike abinõudega.

Kindlasti peab enne ehitamist tutvuma ka kinnistul kehtiva detailplaneeringuga või projekteerimistingimustega, et olla veendunud, et vabaehituse hoone püstitamine üldse lubatud on. Kindlasti on keelatud ehitisealuse pinnaga 0–20 m2 ja maapinnast kuni 5 m kõrge elamu ja selle teenindamiseks vajaliku abihoonete püstitamine ehituskeeluvööndisse.

Täiendavalt juhib osakond tähelepanu, et hoone püstitamisel lähemale kui 40 m naaberkinnistu hoonetest tekib koheselt vajadus tagada väline tulekustutusvesi.

Piirdeaia rajamiseks tuleb omavalitsusele esitada ehitusteatis ja ehitusprojekt

Kui piirdeaia rajamisega kaasnevad kaevetööd, tuleb omavalitsusele esitada ehitusteatis ja ehitusprojekt ning aia valmimise järel kasutusteatis. Katastriüksustevahelised piirded rajatakse ja vajadusel muudetakse naabrite omavahelisel kokkuleppel. Piirdeaia projekteerimisel tuleb arvestada olemasolevate tehnovõrkude paiknemisega. Samuti on oluline jälgida, et piirdeaeda ei rajataks avalikult kasutatava tee või jalgtee servale lähemale kui 2 m tiheasustuse alal ja 5 m hajaasustusalal. Vaba ala tee ääres on ennekõike vaja selleks, et kohalik omavalitsus saaks tagada muretu, võimalikult kiire ja kvaliteetse taliteede hoolduse. Jälgima peab samuti, et piirdeaia väravad avanevad sissepoole, et oleks võimalik lükata teelt lund nii, kui peab.

Soovime, et iga kinnistu omanik arvestaks nõuetega edasiste tegevuste planeerimisel.

KVS

Kino maale
EelmineCoopi Kaasiku Konsumis anti üle juba teine auto
JärgmineRiigiinfo telefonilt 1247 saab küsida nõu, kuidas tagada lähedaste valmisolek kriisideks