Aia- ja haljastusjäätmete kogumisest

225
Aiajäätmed tuleks võimalusel kompostida või tellida nende äravedu jäätmevedajalt. Foto: Marko Ojakivi

Aia- ja haljastusjäätmeid saab korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale tasuta üle anda ajavahemikus 1. aprill – 30. november üks kord kuus. Jäätmed peavad olema pakitud kuni 150 l läbipaistvatesse biolagunevatesse kottidesse, täidetuna kuni 10 kg.

Oluline on arvestada, et biolagunevaid kilekotte on erinevaid. Aia- ja haljastusjäätmete jaoks mõeldud biolagunevad kilekotid on tugevamad ning need tuleb eristada köögi- ja sööklajäätmete jaoks mõeldud biolagunevatest kilekottidest. Seetõttu palume veenduda, et kasutusel oleksid sobivad biolagunevad kilekotid vastavalt nende otstarbele. Veotellimus tuleb esitada e-posti aadressile tellimus@ragnsells.com ja kirjutada, millises koguses soovite haljastujäätmeid üle anda. Tellimuse esitamisel teavitatakse teid täpsest veopäevast.

Aias tekkinud puulehed, niidetud muru ja muud taimed sobivad kõige paremini kohapeal kompostimiseks, sest nii jõuavad toitained kõige lihtsamini jälle mulda tagasi, ressursid jäätmete transportimiseks jäävad aga kulutamata. Kui toidu- ja köögijäätmeid on mõistlik kompostida ainult kinnises kompostris, kahjurite, loomade ja lindude eest kaitstult, siis aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida ka lahtises aunas. Kui aga aias kompostimise võimalus puudub, siis on võimalus need ka jäätmevedajale üle anda.

Aiajäätmeid saab viia ka Tartu linnas asuvatesse Selli 19 ja Jaama 72C aadressidel asuvatesse jäätmejaamadesse ning Aardlapalu ümberlaadimisjaama. Jäätmejaamades võetakse aiajäätmeid vastu hinnakirja alusel.

Vaata ka: Jäätmemajandus Kambja vallas

Lisainfo: Eva-Mai Männiste, Kambja Vallavalitsuse jäätmespetsialist, 5919 3320, eva-mai.manniste@kambja.ee

Teate edastas: Marko Ojakivi, Kambja Vallavalitsuse kommunikatsioonijuht, 515 6142, marko.ojakivi@kambja.ee

Tasub pidada meeles

Niisked puulehed ei sobi põletamiseks, sest ei põle täielikult ning tekitavad rohkelt suitsu. Mittetäieliku põlemise tõttu lendub sellisest lõkkest mürgiseid ühendeid, mis on tervisele kahjulikud. Aiajäätmed tuleks võimalusel kompostida või tellida nende äravedu jäätmevedajalt. Põletada tohib vaid kuivi oksi ja töötlemata puitu. Lõkke tegemisel tuleb arvestada tuleohutusnõuetega ning lõkke tegemisega ei tohi naabreid häirida. Aias tekkinud jäätmeid ei tohi viia ka metsa alla, sest seeläbi võib loodusesse sattuda ka võõrliike.

Kino maale
EelmineTartumaalt kutsutakse südametervise uuringusse enam kui 1000 geenidoonorit
JärgmineTartu Ülikooli Kliinikumis muutuvad visiidi- ja voodipäevatasud