
Täiendatud 17.12.2024
Kogu Kambja vallas on parklates või garaažide ääres näha autosid, mis on sinna jäetud kui romud. Romusõidukid, sisaldades vedelikke ja ohtlikke osi, kuuluvad ohtlike jäätmete hulka, mis ei tohiks kindlasti jääda niisama hoovi peale või loodusesse aastateks lagunema. Tänavatel uinunud sõidukid hõivavad parkimisruumi, põhjustavad reostusohtu ning takistavad liiklus- ja lumekoristustöid.
Kambja Vallavalitsus kutsub autoromude omanikke üles enne talvehooaega enda romusid lammutuskodadesse viima. Alates detsembrist hakkab vallavalitsus võimalusel võtma ühendust autoromude omanikega, kes, olles autoromude kui jäätmete valdajad, on jäätmeseaduse § 28 järgi kohustatud käitlema tema valduses olevaid jäätmeid vastavalt kehtestatud nõuetele või andma need käitlemiseks üle selleks õigust omavale isikule.
Kui sõidukil puudub tehnoülevaatus, aga seda sõidukit on võimalik parandada ja taastada, siis seda ei loeta romusõidukiks. Jäätmeseaduse § 1264 alusel on jäätmete keskkonda viimise eest väljaspool jäätmekäitluskohta võimalik karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (1200 eurot).
KVS
16. detsembril 2024 jõustus seadusemuudatus, millega antakse uuest aastast kohalikele omavalitsustele suurem võimekus teisaldada avalikust ruumist romusõidukid. Ühtlasi saavad peatatud kandega sõiduki omanikud sisuliselt ilma riigilõivuta oma fantoomauto järgmise kahe aasta jooksul registrist kustutada.
Kui inimesel on sõiduk füüsiliselt olemas, aga enam ei kasuta, jääb uuest aastast kolm varianti: kas see võõrandada, lammutuskotta viia või registrist ajutiselt kustutada, et see hiljem uuesti kasutusele võtta.
Kui inimesel on peatatud kandega sõiduk, mida tal enam olemas ei ole või ta ei mäleta enam, kellele müüs, siis saab selle 2025. aastal Transpordiameti e-teeninduses kustutada tasuta, 2026. aastal 15 euro eest ja alates 2027. aastast 800 euro eest.
ERRi uudise põhjal Gerda Ustimenko, valla keskkonnaspetsialist