9. ja 10. mail toimus Tartumaa raamatukoguhoidjate koolitusreis, tutvumaks peamiselt keskkonnasõbralike raamatukogudega meil ja lõunanaabrite juures. Kambja vallast osales reisil viis huvilist Kambja, Tõrvandi, Ülenurme ja Kuuste raamatukogust.
Alustasime Põlvamaal möödunud aastal avatud Leevaku külakeskus-raamatukoguga. Vana koolimaja asemele kerkinud puithoone avaras saalis tegutseb igapäevaselt raamatukogu, mille madalad ratastel riiulid vajadusel seinte äärde veeretatult kogukonnaüritusteks pinna vabastavad. Majatagune terrass ja siseõu avati mullu suvel ülipopulaarseks osutunud kohalikku ajalugu käsitleva suvelavastusega „Leevaku kullakaevur“, mida tänavu seal taas näha saab.
Lätimaal tutvusime nelja erinäolise raamatukoguga
Vahetult rendipinnalt välja kolinud Smiltene maakonnaraamatukogu on hetkel sunnitud leidma peavarju kolmes erinevas hoones, millest kõige põnevam tundus kohalik gümnaasium, kus sajandivanune koolimaja on avara aatriumi kaudu ühendatud mitmekülgset ruumikasutust võimaldava juurdeehitusega. Kooliraamatukogugi eraldavad koridorist huvitavad ruumiliigendust pakkuvad pöördseinad. Jalutuskäigul läbi imekauni linnapargi näidati aga lootusrikkalt paika, kuhu peagi peaks uus innovaatiline maakonnaraamatukogu kerkima.
2020. aastal valminud kaasaegse kultuurikeskuse kompleksi kuuluv Ulbroka raamatukogu üllatas huvitavalt hubase ruumilahendusega: riiulid paiknevad kõrges saalis ringikujuliselt, ruum on valge ja õhurikas. Rõdugaleriis võis uudistada omapärast turbaskulptuuride näitust.
Imposantne Ogre linnaraamatukogu, 2021. aasta arhitektuurivõistlusel Grand Prix’ga auhinnatud suurim avalik puithoone Lätis, on täis innovaatilisi lahendusi. Juba uksel tervitab külastajaid sõbralikult suhtlev ja infot jagav robot-raamatukoguhoidja. Maja kütmiseks kasutatakse päikesepaneele ja kanalisatsioonivett, võimsaid lilleseinu kastab aga vihmavesi. Avaras valgusküllases majas on sobivad ruumid igas eas külastajatele (näiteks lasteosakonnas on isegi ronimisseinaga tuba), mahukas konverentsisaal ja üllatuslikult ka kaunis ruum abielude registreerimiseks. Kõiki kaugemaid külasid teenindab juba aastaid raamatukogubuss.
Viimase peatuse tegime iidses pargis asuva Taurupe mõisakooli juures. Kolmekorruseline maja on hetkel 35 õpilase ja 12 lasteaialapse päralt. Pisike kooliraamatukogu, kus kasutusel veel paberkartoteekki, mahub ära väiksesse klassituppa. Mõisa aida varemetele on aga kohalikud entusiastid rajamas Läti vabadussõja muuseumi. Hoone on üles ehitatud ja mõned eksponaadidki paigas, lastele korraldatakse seal põnevaid üritusi.
Oli tore ja õpetlik reis. Nägime erinevaid raamatukogusid, uusi ja innovaatilisi hooneid ning ka selliseid, kus aeg oleks nagu seisma jäänud. Koju tagasi jõudes võime tõdeda, et Kambja valla raamatukogudes on kõik väga hästi.
Heli Nemvalts
Kuuste raamatukoguhoidja
Katre Puusta
Tõrvandi raamatukogu direktor