Valitsuse liikmed kiitsid tänasel kabinetinõupidamisel heaks COVID-19 piirangute astmelise leevendamise. Kõige esimesena leevenevad alates 26. aprillist piirangud õues sportimisele, treenimisele ja huviharidusele. Alates 3. maist avanevad osaliselt üldhariduskoolid ja poed ning samuti tohib avamisaja, liikumis- ja ruumipiiranguid arvestades toitlustusasutuste väliterrassidel kohapeal einestada. Juhul, kui epidemioloogiline olukord võimaldab, vähendatakse piiranguid mai jooksul veelgi.
Avalikus siseruumis liikumisele jääb kehtima 2+2 reegel ning maskikandmise kohustus.
Täna võttis valitsus vastu põhimõttelised otsused, vastav korraldus plaanitakse heaks kiita neljapäeval.
Peaminister Kaja Kallase sõnul võimaldavad langevad nakatumisnumbrid piiranguid järkjärgult leevendama asuda, kuid meeles tuleb pidada, et oht pole möödas. “Tänan kõiki, kes on hoolikalt piiranguid järginud – tänu teile on numbrid alla tulemas ja võimalik on ühiskonda taas samm-sammult avama asuda. Peame siiski iga leevendust hoolikalt kaaluma, sest viirus ei ole meie ümbert veel kuskile kadunud. Panen kõigile südamele, et ka ilmade soojenedes tuleb jääda ettevaatlikuks. Sealjuures kindlasti ka koolivaheajal – varasem kogemus on näidanud, et pärast koolivaheaega nakatumine siiski tõuseb. Jälgime olukorda hoolikalt,” ütles Kallas.
Haridus
Alates 3. maist lubatakse kontaktõppele 1.-4. klassi lapsed ja haridusliku erivajadusega õpilased. Ülejäänud kooliastmete kontaktõppele lubamist arutab valitsus edaspidi. TÄIENDATUD: Vastavalt Vabariigi Valitsuse otsusele saavad 3. maist kooli minna ka 9. ja 12. klassi õpilased ning kutsekeskhariduse lõpukursuse õppijad.
Sise- ja väliruumis sportimine, treenimine, noorsootöö, huvitegevus ja -haridus, täiendkoolitus ja -õpe
Alates 3. maist tohib siseruumis kõiki neid tegevusi läbi viia 2+2 reeglit järgides, mis tähendab, et koos tohib treenida kuni kaks inimest ja teistest tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad. Muu hulgas tähendab see, et lubatud on ka paaristrennid, näiteks tennises paarismäng. Samadel tingimustel on lubatud treeningud ka ujulates. Tegevusi läbi viies tuleb arvestada kuni 25-protsendilise ruumitäitumuse piiranguga. Rühmatreeningud ei ole lubatud.
26. aprillist on lubatud välitingimustes kõiki neid tegevusi läbi viia kuni 10-liikmelises rühmas.
Kõikidesse rühmapiirangutesse on kaasa arvatud ka juhendaja ning kui rühmi on rohkem kui üks, ei tohi nad omavahel kokku puutuda. Rühmapiirang ei kehti kontaktõppesse lubatud sama klassi õpilastele. Samuti ei laiene piirang senistele eranditele, see tähendab professionaalsetele sportlastele, koondise liikmetele ja kandidaatidele, meistri- ja esiliiga sportlastele, riigi sõjalise kaitse ja siseturvalisusega seotud tegevustele.
Kaubandus- ja teenindusettevõtted
Alates 3. maist tohivad klientide jaoks uksed avada kõik poed, arvestada tuleb 2+2 reeglit ja kuni 25-protsendilist ruumitäitumuse nõuet.
Teenindusettevõtete jaoks olemasolevad piirangud ei muutu, see tähendab, et nad tohivad olla avatud, kui järgitakse 2+2 liikumispiirangut ja kuni 25-protsendilist ruumitäitumuse nõuet.
Toitlustusettevõtted
Alates 3. maist tohib toitlustusasutuse välialadel einestada kuni kella 21-ni, arvestada tuleb kuni 50- protsendilise täitumuse nõudega, ühe laudkonna suurus tohib olla maksimaalselt 10 inimest. Endiselt ei tohi kliendid süüa-juua siseruumides toitlustusettevõtete müügi- ja teenindussaalides, toidu kaasamüük jääb lubatuks.
Jumalateenistused, muuseumid, näitusasutused, välitingimustes avalikud üritused ja koosolekud
Alates 3. maist tohib külastada siseruumides muuseume ja näitusasutusi arvestades 2+2 liikumispiirangut ja 25-protsendilise ruumitäitumust. Muuseumite ja näituste uksed tuleb sulgeda kell 19. Sama liikumispiirangut, ruumitäitumust ja sulgemisaega arvestades tohib korraldada ka jumalateenistusi ning teisi avalikke usulisi talitusi.
Kõikidele teistele siseruumides toimuvatele avalikele üritustele nii kultuuri- kui meelelahutusvaldkonnas jätkuvad kehtivad piirangud. Suletuks jäävad teatrid, kontserdid, kinod. Suletuks jäävad ka spaad, ujulad ja saunad. Sportimine ja treenimine on neis lubatud vastavalt spordile ette nähtud tingimustele. Piirangud pikenevad ka spaadele, ujulatele, saunadele. Sportimine ja treenimine on neis lubatud vastavalt spordile ette nähtud tingimustele.
Alates 3. maist on välitingimustes lubatud maksimaalselt 150-le inimesele avalikud koosolekud ja jumalateenistused ning kõik muud avalikud üritused nii kultuuri- kui meelelahutusvaldkonnas. Inimesed peavad olema kuni 10 liikmelistes rühmades, kes omavahel kokku ei puutu. Kõik üritused peavad lõppema õhtul kell 21.
Spordivõistlused ning spordi- ja liikumisüritused
Alates 3. maist on õues lubatud spordi- ja liikumisüritused maksimaalselt 150-le inimesele, kes peavad olema kuni 10-liikmelistes rühmades (kaasa arvatud juhendaja), rühmad omavahel kokku puutuda ei tohi. Üritus peab lõppema hiljemalt kell 21.
Alates 3. maist leevendatakse tippspordi, seal hulgas esiliiga võistlustele kehtinud osavõtjate piirarve, mis tähendab, et sisetingimustes tohib võistlusest koos personaliga osa võtta kuni 100 ja välitingimustes kuni 200 inimest. Pealtvaatajad on kõikidel võistlustel keelatud. Tippspordi võistluste toimumise kellaajale piiranguid ei kehtestata.
- Olukord paraneb, jätkame õigel teel. Meie ühiste pingutuste tulemusel on nii koroonaviirusega nakatunute kui ka haiglaravi vajavate koroonapatsientide arv vähenenud. Siiski on haigestumise tase veel väga kõrge. Kui püsime õigel teel ja olukorra paranemine jätkub, saame naasta samm-sammult tavapärase elukorralduse juurde.
- Aitame eakad vaktsineerima, et kaitsta neid raske haigestumise eest. Veendume, et meie üle 70-aastased lähedased annaksid vaktsineerimissoovist teada oma perearstikeskusele. Pärast kriitilise hulga eakate ja riskirühmade vaktsineerimist avaneb ka kõigil teistel soovijatel võimalus ennast vaktsineerida.
- Veedame koolivaheaja ohutult. Hoidume reisimisest ning järgime endiselt kõiki viiruse leviku vähendamiseks kehtestatud reegleid. Viibime rohkem õues, kuid hoiame ka seal teiste inimestega turvalist vahemaad ning väldime kogunemisi ja pidusid.
- Kasutame võimalust puhata ja maandada vaimseid pingeid. Koolivaheajal saame veeta perega nutivaba aega ja suunata lapsi värskes õhus liikuma. Ettevaatlikult, ühekaupa, võivad lapsed sõpradega kohtuda – sotsiaalsed suhted on heaks enesetundeks vajalikud. Peame vastu, et saaksime suvel nautida tavapärasemat elu.
COVID-19 hädaolukorra lahendamine
- Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks mõeldud piirangud kehtivad vähemalt selle nädala lõpuni. Piirangud kehtivad kõikjal Eestis, et vähendada inimeste kokkupuuteid ja saada viiruse levik kontrolli alla.
- Kui olukorra paranemine jätkub, hakkavad piirangud järk-järgult leevenema. Valitsus leevendab piiranguid eri valdkondades etapiviisiliselt vastavalt viiruse leviku olukorrale ja tegevuste iseloomule.
- Vaktsineerimisel keskendutakse aprilli lõpuni eeskätt COVID-19 haigusest enim ohustatud vanusegruppide ja riskirühmade kaitsmisele. Mais ja juunis on eesmärk pakkuda vähemalt ühe doosiga vaktsineerimise võimalust kõigile täisealistele, kes seda soovivad. Rohkem infot leiad leheküljelt vaktsineeri.ee.