|
On alanud vaimne talgutöö „Tootsi taskute“ täitmiseks
Filosoofia raudvaras tõdetakse, et samasse jõkke teist korda astuda ei saa. Kõik meie ümber muutub ja teiseneb vääramatu jõuga, omandab uusi varjundeid ja tõlgendusi. Elu lihtsalt areneb.
Nagu kõik, nii muutub ja areneb ka kool. Olnut, saavutatut, juhtunut jäävad meenutama vaid mälestused, mis teadagi on kaduv kapital, kui neid ei talletata paberile või mõnele moodsamale infokandjale.
Kambja kool kutsub oma 320. aabitsavalguse aastal kutsub kõiki vilistlasi, endisi õpetajaid ja töötajaid, praegusi ja kunagisi lapsevanemaid, kõiki asjast huvituvaid kambjalasi vaimsele talgutööle: olge head ja meenutage meie järjekordse almanahhi tarvis oma kooliaega.
Kirjutada võib kõigest, sest ka napid ja Teile esmapilgul väga tühistena tunduvad mäluhetked omandavad sootuks teise tähenduse, kui neist on loodud terviklik raamatuke, millesse on „annetanud“ omi mälestusi kümned, ehk isegi sajad erineval ajal tarkuseteel sammunud inimesed.
Spikker mälestustetalletajale
- Millal õppisite Kambja koolis?
- Millistes huviringides käisite? Milliseid eluks vajalikke oskusi seal omandasite?
- Milliseid meeldejäävaid üritusi korraldasite klassiga/kooliga?
- Millised olid meeldejäävad traditsioonid koolis/klassis? Kuidas need mõjutasid Teie elu?
- Millised olid nõudmised õpilaste väljanägemise kohta (riietus, jalatsid, ehted, jumestus)? Mida neist arvasite siis ja mida arvate nüüd? Mille vastu eksiti kõige sagedamini? Kas tekkis koomilisi olukordi?
- Millised olid suhted teiste õpilastega, õpetajatega, koolitädiga, juhtkonnaga, kooli külalistega ja teiste täiskasvanutega?
- Missugune oli kõnepruuk, kas kasuta, ti slängi? Milline oli toonane släng?
- Milliseid esinejaid, kooli külalisi mäletate?
- Millised olid suhted kirikuga, selle hoonega (varemetega)?
- Meenutage eredamaid koolinalju.
- Meenutage oma õppevahendeid (taskuarvuti, lükati, arvelaud, sulepea jne).
- Tutvustage teieaegseid õpilaste „koormisi“: ÜKT tundide täitmist, vanapaberi ja ravimtaimede kogumist, aiatööd, korrapidamist, tööd sovhoosis ja metskonnas.
- Kas oli probleeme isiklike asjade koolitoomisega (nö „kutsikas põues“)?
- Millal ja millised olid eksamid Teie kooliajal? Kuidas neid läbi viidi?
- Millised on Teie mälestused noorteorganisatsioonist?
- Kas Teil/Teie klassil/koolil oli kontakte mõne välisriigiga, ajalehega, raadio või televisiooniga?
- Millest on kahju või mille üle on hea meel, kui mõtlete oma kooliaja peale?
- Ja nii edasi ehk vaba teema.
Kaastöö juurde sobiks võimaluse korral kindlasti mõni asja- ja ajastukohane foto. Info telefonil 5569 6719, 741 6447, e-post toivo@kambja.edu.ee
Koostatavale almanahhile lisaksid siirust ja sära ka luuletused, kirjandid, jutukesed, pildid…, mis on kirjutatud või joonistatud tänaste täiskasvanute poolt siis, kui nad olid aastate ja aastakümnete eest alles õpilaseeas.
Jõudu tööle, armsad talgulised!
Tiina Tiideberg,
Toivo Ärtis